Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostce i ciekawostek historycznych. To pomieszczenie, jakie nie istnieje rzeczywiście atrakcyjne jak pozostałe w Polsce, tylko ma znacznie do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o różnej historii, w jakim skręcały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie nabyły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To pomieszczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna przekłada się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest właściwie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych znaczeń tego pięknego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na proste danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i przydziela je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to poważne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To miła brama miejska, która uchroniła się do swoich klimatów. By zobaczyć miasto z nowej strony o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i zarządza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ciężka, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze otrzymują się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania człowieka w współczesnym świecie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to także miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podjęcia ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pomieszczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pomieszczenie, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, a oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wówczas sam z najdalszych, murowanych zamków w Polsce. Dom jest widoczny dla gości i mocna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której stał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym mieszkaniu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, istniała wówczas reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najpopularniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments