Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje obrazy i jako się ją przyjmuje?

Polecne i promocje

Ostra białaczka limfoblastyczna. Które daje obrazy również jak się ją pomaga? Ostra białaczka limfoblastyczna to nowotwór krwi o bardzo poważnym przebiegu. Dowiedz się, kto może zapaść na tego raka krwi, które są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej także jak się ją leczy.

Ostra białaczka limfoblastyczna – j. angielskiego acute lymphoblastic leukemia, czyli ALL – kiedy nie jest leczona może sprawić do śmierci chociażby w toku kilku czy kilkunastu tygodni.

Kto może zapaść na dobrą białaczkę limfoblastyczną?

Na nowotwór krwi może zachorować każdy, zarówno mężczyzna, jak i kobieta, zarówno dziecko, osoba młoda, w niewielkim wieku lub starsza. Rak krwi może bowiem dotknąć każdego, niezależnie z wieku i płci. Jeśli szuka o wysoką białaczkę limfoblastyczną dotyka ona przede wszystkim dzieci i młodzież. Najwięcej zachorowań przypada na wiek pomiędzy 2 a 10 rokiem życia. Istnieje wtedy przeważnie występująca choroba nowotworowa w współczesnej kategorii wiekowej. Stanowi 30 proc. wśród wszystkich nowotworów u niemowląt i młodzieży.

Ostra białaczka limfoblastyczna – jak powiększa się nowotwór krwi?

W sukcesie ostrej białaczki limfoblastycznej dołącza do nieprawidłowego, klonalnego rozrostu komórek i wypierania przez nie zdrowych, prawidłowo funkcjonujących komórek w szpiku w rezultacie czego organizm nie stanowi w mieszkanie produkować odpowiedniej dawce właściwych krwinek.

Komórki nowotworowe, nazywane również limfoblastami, przedostają się do farby i przychodzą na pozycję pozostałych komórek w naturze. Po jakimś etapie mogą też dotrzeć do różnych narządów, a nawet ośrodkowego układu nerwowego. Wówczas mogą tworzyć duże niebezpieczeństwo dla życia człowieka. Dużo danych o białaczce znajdziesz na karcie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Które są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej?

Poszczególne rodzaje i kształty nowotworów krwi mogą się różnić z siebie przebiegiem. Często przebieg wady jest zależny np. z wieku, stanu zdrowia czy tzw. chorób towarzyszących pacjenta.

Wśród pierwszych objawów ostrej białaczki limfoblastycznej są m.in. łatwe toczenie się, osłabienie, senność, apatia, bóle kości – zwłaszcza kończyn i drętwienie kończyn. Chory może również mieć na niemożliwe do działania, częste infekcje. Może jeszcze zauważyć łatwo pojawiające się siniaki czy wybroczyny w ról małych, krwistych plamek. U chorych z ostatnim sposobem białaczki dają się także niemożliwe do zatamowania krwotoki, np. z błon śluzowych, nosa i dziąseł.

Leczenie białaczki

W leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej powszechnie rzuca się chemioterapię i radioterapię. Nieraz, jeśli stan zdrowia pacjenta na ostatnie śmie i odnajdzie się odpowiedni dawca, dokonuje się przeszczepienie szpiku.

 

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments